O sesji noworodkowej

W niniejszym poradniku o sesji noworodkowej postarałam się zawrzeć wiele cennych wskazówek i sugestii. Mam nadzieję, że znajdziesz  tu odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

Kiedy najlepiej wykonać sesję?

Jeżeli myślimy o sesji noworodkowej to im szybciej ją zaplanujemy, tym lepiej. Zazwyczaj zdjęcia wykonywane są od 5 do 14 dnia życia dziecka.

Dlaczego sesję noworodkową wykonuje się między 5 a 14 dniem życia?

Zazwyczaj w tym okresie Dzidziuś przesypia większą część dnia. Jest też bardziej odporny na zewnętrzne zaburzenia podczas snu oraz jest bardziej „elastyczny”- co ułatwia ułożenie maluszka w rozmaitych pozach. Sesję noworodkową przeprowadza się podczas snu Dzidziusia.

W tych pierwszych dniach (5-14 dzień) nie musimy mieć obaw, że ułożone w słodkie pozy  Maluszki odczuwają dyskomfort, ponieważ są to naturalne pozycje, które Dzidziuś pamięta jeszcze z brzuszka Mamy. U dwutygodniowych maluszków i starszych dzieci nie jest to już tak proste a często wręcz niewykonalne. Z doświadczenia wiem, że im później odbywa się sesja tym częściej Noworodki płaczą, a wyczuwając zmiany (dotyk, zmiana czapeczki) budzą się podczas sesji. Dlatego tak ważne jest wykonanie zdjęć do magicznych 14 dni. Po tym czasie Maluszki śpią znacznie płytszym snem, łatwo się wybudzają, zdarzają się wysypki oraz kolki.

Jeśli rodzice zdecydują się na wykonanie sesji dla starszego Maleństwa niż 14 dniowego wówczas muszą się liczyć z tym, że czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia sesji wyłącznie na rękach rodziców ponieważ tylko wtedy Maluszek jest spokojny.

Kiedy rezerwować termin sesji?

Z racji tego, że na wykonanie sesji mamy mniej więcej 10 dni od momentu wyjścia ze szpitala bardzo ważne jest żeby wstępną datę sesji zaplanować w okresie ciąży.

Jak ustalany jest termin sesji?

Wstępny termin sesji ustalamy w oparciu o wyliczony termin porodu. Następnie będę czekała na informację od Ciebie kiedy zostaniesz już szczęśliwą Mamą aby doprecyzować termin. Pamiętaj o magicznych 14 dniach. Sesje wykonuje do południa.

Ile trwa sesja?

Wykonywałam już sesje które trwały 45 minut i również takie, które trwały ok 3 godziny. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od samopoczucia Maleństwa. Najczęściej jednak sesja trwa 2 godziny.

Jak przygotować się do sesji?

W trakcie sesji noworodkowej chyba najważniejszą kwestią  jest Wasz komfort, spokój i zaufanie, że Wasz skarb znajduje się w doświadczonych rękach profesjonalnego fotografa noworodkowego. Dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie są gwarancją, że Wasze maleństwo będzie czuło się bezpieczne, będzie wyciszone i podda się delikatnym zabiegom układania we wszystkich noworodkowych pozach. Dzieci bardzo wyczuwają stres, napięcie czy niepokój. Zadbaj zatem o to, aby tego dnia (jak i dzień wcześniej) odpowiednio przygotować się do naszego spotkania.

Karmienie maleństwa - postarajcie się zaplanować karmienie tak aby nakarmić maleństwo 2-3 godziny przed sesją i aby następne karmienie wypadło po przyjeździe do studia. Postarajcie się aby maleństwo było aktywne 2-3 godziny przed sesją, aż do jej rozpoczęcia, również podczas podróży samochodem do mnie. To wszystko da nam większe szanse na to, że Twoje dziecko zapadnie w głęboki sen. Oczywiście zrozumiem, że może się to okazać niemożliwe. To maleństwo dyktuje warunki 😉

Smoczek – to wspaniały uspokajacz. Jest bardzo przydatny w niektórych momentach sesji. Zatem droga mamo nie zapomnij zabrać go ze sobą.

Mleko naturalne – jeśli mama to praktykuje zalecam odciągnięcie trochę pokarmu do buteleczki. Dlaczego warto? Niektóre maluchy gdy tylko wyczują bliskość matczynej piersi natychmiast wybudzają się w pierwszym etapie kontaktu. Karmiąc buteleczką zwiększymy szanse dokarmienia malca bez wybudzania. Mleczko w butelce obok smoczka to dwie rzeczy, które znacząco ułatwiają mi pracę.

Mleko modyfikowane – jeśli maluszek jest dokarmiany mlekiem modyfikowanym lub w ogóle nie jest karmiony piersią zalecam zabrać ze sobą kilka porcji.

Kocyk – warto zabrać ze sobą kocyk, którym otulacie maleństwo. Niejednokrotnie przyda się podczas sesji i zapewni to poczucie bezpieczeństwa Maleństwu kiedy będzie czuło znajome zapachy.

Proszę nie natłuszczaj niczym twarzy maleństwa w dniu sesji. Wszelkie kremy, oliwki itd będą błyszczeć na zdjęciach. Zapewniam Cię, że poradzę sobie z łuszczącą się skórką podczas edycji zdjęć 😉 

Jeśli karmisz piersią, proponuję abyś zabrała ze sobą coś do przegryzienia.

Kto może uczestniczyć w sesji?

Każda sesja noworodkowa składa się z dwóch części – sesji samego Maluszka oraz zdjęć rodzinnych. Na spotkanie zapraszam rodziców wraz z Maleństwem oraz starszym rodzeństwem. Zdjęcia z rodzeństwem wykonywane są zwykle na początku naszego spotkania.  Bardzo ważne jest zapewnienie Maluszkowi komfortowych warunków  – dlatego istotne jest aby w trakcie drugiej części sesji w studio przebywało jak najmniej osób. 

Jeśli w sesji będzie brało udział starsze rodzeństwo wówczas proszę o taką informację wcześniej.

Przyjdź na sesję zdrowy i ze zdrowymi dziećmi.

Pamiętaj też, że przyprowadzając chorego malucha na sesję fotograficzną, narażasz na choroby inne osoby. Jeśli Twój maluch jest chory, jeśli Ty nie czujesz się na siłach – przełóż sesję lub pozostaw chorego członka rodziny w domu. Daj sobie szansę na miłe wspomnienia z naszego spotkania i piękną pamiątkę dla całej rodziny.

Jak ubrać się na sesję?

Najlepiej sprawdzą się białe i czarne t-shirty, gładkie bez obrazków czy napisów, które odwracałyby uwagę. Najlepiej zabierzcie oba zestawy kolorystyczne. Podczas sesji w studio panuje wysoka temperatura ok. 25 stopni dlatego ubierzcie się odpowiednio.

W studio często raczkują moi „starsi” modele, dlatego poruszamy się po nim w zmienionym obuwiu (lub skarpetkach),

Rozliczenie 

Rozliczamy się gotówką w dniu sesji.

 

Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie zapraszam do kontaktu mailowego, telefonicznego lub przez facebooka - wystarczy kliknąć Baby-Love Dorota Żelazna