Kiedy najlepiej wykonać sesję?

Jeżeli myślimy o sesji noworodkowej to im szybciej ją zaplanujemy, tym lepiej. Zazwyczaj zdjęcia wykonywane są od 5 do 14 dnia życia dziecka.

Dlaczego sesję noworodkową wykonuje się między 5 a 14 dniem życia?

Zazwyczaj w tym okresie Dzidziuś przesypia większą część dnia, jest bardziej odporny na zewnętrzne zaburzenia podczas snu oraz jest bardziej „elastyczny”- co ułatwia ułożenie maluszka w rozmaitych pozach. Sesję noworodkową przeprowadza się podczas snu Dzidziusia.

W tych pierwszych dniach (5-14 dzień) nie musimy mieć obaw, że ułożone w słodkie pozy  Maluszki odczuwają dyskomfort, ponieważ są to naturalne pozycje, które Dzidziuś pamięta jeszcze z brzuszka Mamy. U dwutygodniowych maluszków i starszych dzieci nie jest to już tak proste a często wręcz niewykonalne. Z doświadczenia wiem, że im później odbywa się sesja tym częściej Noworodki płaczą, a wyczuwając zmiany (dotyk, zmiana czapeczki) budzą się podczas sesji- dlatego tak ważne jest wykonanie zdjęć do magicznych 14 dni. Po tym czasie Maluszki śpią znacznie płytszym snem, łatwo się wybudzają, zdarzają się wysypki oraz kolki.

Jeśli rodzice zdecydują się na wykonanie sesji dla starszego Maleństwa niż 14 dniowego wówczas muszą się liczyć z tym, że czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia sesji wyłącznie na rękach rodziców ponieważ tylko wtedy Maluszek jest spokojny.

Kiedy rezerwować termin sesji?

Z racji tego, że na wykonanie sesji mamy mniej więcej 10 dni od momentu wyjścia ze szpitala bardzo ważne jest, żeby wstępną datę sesji zaplanować w okresie ciąży.

Jak ustalany jest termin sesji?

Wstępny termin sesji ustalamy w oparciu o wyliczony termin porodu. Następnie będę czekała na informację od Ciebie kiedy zostaniesz już szczęśliwą Mamą aby doprecyzować termin. Pamiętaj o magicznych 14 dniach.

Ile trwa sesja?

W swojej karierze wykonywałam już sesje które trwały 45 minut i również takie, które trwały ok 2 godzin. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi ponieważ wszystko zależy od samopoczucia Maleństwa.

Jak przygotować się do sesji?

Najważniejsza jest dla mnie kwestia karmienia maleństwa – najlepiej jeśli maluszek zostanie nakarmiony do syta tuż przed sesją. Przybycie na sesję najedzonego maluszka zwykle ułatwia rozpoczęcie robienia zdjęć, praktycznie od razu możemy przystąpić do pracy. Oczywiście w studio jest też miejsce przeznaczone do karmienia maleństwa jeśli zajedzie taka potrzeba w trakcie sesji.

Smoczek – to wspaniały uspokajacz. Jest bardzo przydatny w niektórych momentach sesji. Zatem droga mamo nie zapomnij zabrać go ze sobą.

Mleko naturalne – jeśli mama to praktykuje zalecam odciągnięcie trochę pokarmu do buteleczki. Dlaczego warto? Niektóre maluchy gdy tylko wyczują bliskość matczynej piersi natychmiast wybudzają się w pierwszym etapie kontaktu, a karmiąc buteleczką zwiększymy szanse dokarmienia malca bez wybudzania.

Mleko modyfikowane – jeśli maluszek jest dokarmiany mlekiem modyfikowanym lub w ogóle nie jest karmiony piersią zalecam zabrać ze sobą kilka porcji.

Kocyk – warto zabrać ze sobą kocyk, którym otulacie maleństwo. Niejednokrotnie przyda się podczas sesji i zapewni to poczucie bezpieczeństwa Maleństwu kiedy będzie czuło znajome zapachy.

Obecność starszego rodzeństwa na sesji noworodkowej – z doświadczenia wiem, że trudniej przeprowadza się wówczas sesję, a sesja noworodkowa ma wyjątkowy charakter. Wymaga często trochę czasu, a nie wszystkie dzieci w wieku do lat 4 przejawiają na tyle cierpliwości. Komfort małego modela jest dla mnie najważniejszy. Zdaje sobie również sprawę, że zdjęcie rodzinne jest wyjątkową pamiątką dlatego decyzję o uczestnictwie rodzeństwa w sesji pozostawiam rodzicom.

Ubranka dla dzieci powyżej 1 roku życia powinny być przede wszystkim wygodne, jasne oraz najlepiej gładkie bez obrazków czy napisów, które odwracałyby uwagę na zdjęciu od głównego bohatera, czyli dziecka.

Jak ubrać się na sesję?

Jeśli rodzice chcieliby mieć ujęcia z Dzidziusiem powinni zadbać o to aby ubrania były jasne oraz najlepiej gładkie bez obrazków czy napisów, które odwracałyby uwagę. Podczas sesji w studio panuje wysoka temperatura ok 25’C dlatego ubierzcie się odpowiednio.

Czas realizacji

Czas realizacji liczony od momentu sesji do otrzymania przez Was gotowych wywołanych zdjęć zajmuje przeważnie nie więcej niż 14 dni.

Przypadki

Sama jestem matką i uwierzcie, że doskonale Was rozumiem. Rozumiem Wasz niepokój, stres, poddenerwowanie. W studio zapewniam dla Was miejsce do nakarmienia czy przewinięcia maluszka. Całość zajmuje przeważnie do dwóch godzin. Jeśli danego dnia dyspozycja Waszej pociechy nie pozwoli na wykonanie zdjęć – nie ma problemu – umówimy się na inny termin bez żadnych dodatkowych opłat.

Gdzie

Na sesję fotograficzną zapraszam Was do ciepłego domowego studia na terenie Legnicy przy ul. św. Elżbiety 4/5. W pomieszczeniu w trakcie sesji panuje temperatura 24-26 stopni tak aby maluszek nie zmarzł. Studio wyposażone jest w profesjonalny osprzęt do fotografii studyjnej, rekwizyty, tła, elektryczne grzejniki, bean baga, misy, kosze, koce, nakrycia głowy, ubranka itp. a także podstawowe akcesoria do pielęgnacji maleństwa, przewijak z jednorazowymi podkładami, podgrzewacz do butelek itp.